UX designer neboli User eXperience designer se zaměřuje především na různé aspekty interakce uživatele a produktu (služby, webové stránky, kamenného obchodu atd.). Termín UX designer se dá volně přeložit jako designer uživatelské zkušenosti nebo prožitku, tedy toho, co uživatel prožívá při interakci s nějakým produktem. Hlavní náplní práce UX designera je příprava produktových řešení, které budou mít dobrý uživatelský prožitek. 

UX design je vždy zaměřen na uživatele – jejich potřeby a cíle, ale také na jejich omezení – ať už fyzické nebo kognitivní. UX design vychází ze skutečného porozumění cílových uživatelů. Pokud někdo přistupuje k designu bez takového porozumění, tak se již nepohybuje v rámci UX designu.

 

UX designer se nezabývá jen samotným produktem, ale zabývá se celkovou problematikou okolo daného produktu. Bere v potaz všechny potencionální proměnné jako je třeba webová stránka, e-shop, newsletter, leták, brožura, obal produktu, distribuce atd.

 

pozice ux designera

Kde se nachází UX designér při vývoji webu.

 

Jak se liší UX, UI, CX, CRO, IA?

UX – uživatelská přívětivost/zkušenost (user experience)
UI – uživatelské rozhraní (user interface)
CX – zákaznická zkušenost (customer experience)
CRO – optimalizace konverzního poměru (conversion rate optimization)
IA – informační architektura
Usability – použitelnost

 

UX designer neřeší jen realizaci webových stránek. Web může použít jako nástroj k řešení daného problému týkajícího se připravovaného produktu, ale primárně nemá s tvorbou webů příliš společného. Web je pro UX designera pouze jedním z mnoha nástrojů, za 10 let může UX designer k tomuto účelu využívat třeba rozšířenou virtuální realitu. Nikomu nevyřešíte UX jeho kamenné prodejny tím, že mu navrhnete moderní e-shop. Vyřešíte tím jen jednu část, další vás čekají (outdoor reklama, online marketing atd.)

 

UX designerovi jde zejména o vybudování kladného vztahu s koncovým uživatelem. UX designer zjišťuje, jak uživatelé věci chápou a snaží se poznat zásady jejich chování a potřeby. UX designer má vycházet ze skutečného porozumění cílových uživatelů, měl by to být tedy člověk s vysokou úrovní empatie.

 

UX designer navrhuje produkty a služby s cílem dosáhnout předem naplánovaného prožitku na straně uživatele. UX designer je zodpovědný za návrh, který bude funkční, užitečný, použitelný, smysluplný a řešící problém.

 

UX designer ve své práci využívá poznatky z mnoha oborů – informatika, kognitivní věda, grafický design, sociologie, psychologie, antropologie, průmyslový design atd.