Je to již cca 6 let zpátky, co jsem zakoupil svou první digitální zrcadlovku základní řady CANON EOS 1000D. Ač byl prvotní důvod ke koupi čistě pracovní (jako grafik jsem měl poptávky na focení produktů a provozoven svých zákazníků), tak jsem si fotografování velice rychle oblíbil a stal se zapáleným nadšencem. Kde jsou ty časy, co jsem hodiny a hodiny pobíhal po lesích a lukách a fotil ty neposedné bestie - motýli. Pak přišla rodina, více zakázek, starostí a na tohoto koníčka přestal být čas.

Cca před rokem jsem v oblasti reklamy začal spolupracovat s člověkem, který se focení věnuje velice intenzivně a zaměřuje se na focení zvířat. Letos na jaře začal pořádat fotokurzy pro začínající i mírně pokročilé fotografy v pražské ZOO. Ve vypsaných termínech pro jednotlivé kurzy jsem si všiml uvolněného místa pro kurz konaný 29.6.2016, tak jsem kolegovi napsal a bylo. Narychlo vyčistit optiku foťáku, vyfoukat za ty roky nečinnosti nashromážděný prach, dobít baterku, udělat místo na sd kartě, získat zpátky zapůjčený stativ, vzpomenout si alespoň na základy fungování typu ISO, rychlost závěrky, nastavení clony... Zkrátka nelehká příprava.

V samotný den kurzu šlo všechno hladce. Budík na 6:30, v 7:30 odjezd s kolegou a organizátorem fotokurzu Patrikem Staňkem směr pražské ZOO, v 8:30 jsme byli na místě a čekali jsme u ranní kávy na další účastníky kurzu a hlavně na samotné otevření bran ZOO, které mělo být v 9:00. Postupně doráželi další účastníci - dva chlapi přibližně našeho věku (jména si prostě nikdy u nikoho nepamatuji). Ač to nebylo podmínkou kurzu, tak jsme se všichni sešli se slamákem proti slunci na hlavě což bylo milé, protože nás to hned všechny sblížilo. Poslední účastník (samozřejmě žena) měl zpoždění, takže se k nám přidal až cca po půl hodině přímo v ZOO. Po další kávě a krátké teorii jsme se již v kompletní sestavě rozhodli, že je již nejvyšší čas vyndat ta naše "děla". Ve složení canon, canon, canon, olympus jsme tvořili značnou převahu proti Patrikovi - zapřísáhlému nikonistovi.

Samotný kurz probíhal podle očekávání. Přesouvali jsme se od výběhu k výběhu po celé ZOO. Učili jsme se nastavovat fotoaparáty podle velikosti zvířat, vzdálenosti od foceného zvířete, světelných podmínek, pohybových schopností foceného zvířete, atd. Osvojovali jsme si základy správné kompozice fotografie. Co by na fotkách mělo být a co ne. Celý den jsme měli pro focení ideální podmínky. Většinou bylo slunečno nebo pod mrakem, ale bylo příjemné teplo, takže nás ani menší přeháňka nezahnala do úkrytu. Když jsme měli hlad - jedli jsme, když jsme měli žízeň - pili jsme. Celkově mezi námi vládla velmi pohodová atmosféra i když za sebe musím přiznat, že někdy v 19.00 jsem toho měl už plné kecky a po ZOO jsem se pohyboval pouze ze setrvačnosti. Ale řekli jsme, že vydržíme až do zavíračky a vydrželi jsme.

Jelikož jsem se již dříve naučil fotky promazávat průběžně hned ve foťáku, přivezl jsem si z kurzu cca 150 fotografií, jinak by to bylo cca 1000 fotek. Rozhodně všem celý fotokurz doporučuji. Já sám jsem si to opravdu užil. Nabídku dalších kurzů najdete zde: www.patrikstanek.cz

 

Zde je několik ukázek mých nově získaných fotografických schopností z právě absolvovaného kurzu:

fotokurz zoo praha foto 01 fotokurz zoo praha foto 02 fotokurz zoo praha foto 03
     
fotokurz zoo praha foto 04 fotokurz zoo praha foto 05 fotokurz zoo praha foto 06
     
fotokurz zoo praha foto 07 fotokurz zoo praha foto 08 fotokurz zoo praha foto 09
     
fotokurz zoo praha foto 10 fotokurz zoo praha foto 11 fotokurz zoo praha foto 12
     
fotokurz zoo praha foto 13 fotokurz zoo praha foto 14 fotokurz zoo praha foto 15