Americká společnost Adobe, která v celosvětovém měřítku zaměstnává více než 13 000 lidí, tento měsíc představila novou funkci v rámci připravovaného aktualizačního balíčku pro aktuálně nejnovější verzi programu Adobe Photoshop CC.

 

Přesné datum vydání tohoto balíčku zatím sice není přesně stanovené, to však nemění nic na skutečnosti, že ze strany společnosti začínají neoficiálními kanály prosakovat první informace o tom, že jednotlivé části aktualizačního balíčku pro CC budou opravdu stát za to.

 

Samotná společnost Adobe se ohledně obsahu aktualizace zatím snaží mlžit, nicméně jeden prvek se před pár dny přeci jenom rozhodla zveřejnit. Jde o tak přelomovou funkci, že je více než jasné, že tato funkce bude hlavním tahákem pro všechny společnosti i jednotlivce vlastnící základní verzi Adobe Photoshop CC k tomu, aby si tuto ne zrovna levnou aktualizaci zakoupili.

 

Samotná funkce nese nic neříkající název "ořez podle obsahu" nebo chcete-li v originále "Content - Aware Crop". Co to tedy vlastně znamená v praxi? Představte si, že máte naprosto normální fotografii, kde musíte narovnat horizont, upravit svislice, atd. jelikož ji fotograf jednoduše kompozičně nezvládl.  Normálně byste museli fotku otočit, zvětšit, duplikovat a opravovat její části, abyste pak ve finále zjistili, že a) výsledek není úplně takový, jaký byste si představovali, b) jste úpravou fotky strávili tolik času, že se vám to finančně absolutně nemůže vyplatit. A v tu chvíli přichází nekonečná krása nové funkce "ořez podle obsahu".

 

Fotku klasicky otočíte tak, abyste měli např. horizont ve správné rovině. Stane se vám, že rohy původní fotky se ocitnou mimo rozměr původní fotky a zároveň vám v původním rozměru fotky vzniknou bílá místa. A teď nachází ono "kouzlo" nové funkce. Jakmile totiž po otočení obrázku pustíte tlačítko myši, Photoshop sám vyplní vzniklá bílá místa v původním rozměru fotografie.  PROGRAM SÁM DOPOČÍTÁ OBSAH, KTERÝ ODPOVÍDÁ SVÉMU OKOLÍ. Ještě se přesně neví, na základě jakého algoritmu tato funkce pracuje. Já sám se domnívám, že program jednoduše prozkoumá okolí nově vzniklého bílého místa, vyhledá místní textury, intenzitu barev, atd. a poté je po částech kopíruje a vkládá tak, aby se výplň prázdného místa co nejvíce podobala svému okolí. Při bližším průzkumu budou pravděpodobně duplikované části zřejmé, to však nic nemění na onom přínosu funkce.

 

Pročítal jsem některá grafická fóra a zjistil jsem, že názory grafiků, fotografů a jiných uživatelů tohoto grafického programu se více méně dají rozdělit do dvou skupin. První skupina označuje tuto naprosto převratnou funkci jako kouzlo, zázrak, temnou magii. Druhá skupina, patrně skupina věčných pesimistů, ji bere jako další věc, za kterou budou muset zaplatit peníze navíc a nechápou, proč se nemohla zakomponovat již do základní verze programu Adobe Photoshop CC.

 

Všeobecně se však všichni shodují, že je to naprosto skvělá funkce, která jim ušetří mnoho a mnoho hodin času při úpravě fotek, a která ukazuje další možné směřování při vývoji nejen dalších verzí tohoto programu, ale grafických programů jako celku.

 

Pro získání lepší představy o tom, jak tato nová funkce v reálu vlastně funguje se můžete podívat na následující video.

 

Introducing Content-Aware Crop: Coming Soon to Photoshop CC